Баннер
Баннер

Подписаться на рассылку

Зарегистрированные пользователи первыми узнают о главных новостях нашего сайта!
Баннер

Документация и бланки

ОБЩЕПРИНЯТЫЕ БАЗОВЫЕ И ТИПОВЫЕ ДОКУМЕНТЫ:
ДОКУМЕНТЫ ИЗ ЛИЧНОЙ ПРАКТИКИ ОТЛИЧНО, ЗАРЕКОМЕНДОВАВШИЕ СЕБЯ В РАБОТЕ:

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

Л И С Т

18.02.2004 N 19-14-73

Щодо надання роз'яснень

У Міністерстві юстиції України розглянуто листа щодо надання роз'яснень стосовно положень законодавства про участь органу опіки та піклування при вчиненні батьками малолітніх і неповнолітніх дітей правочинів щодо відчуження житла, яке належить дітям, та повідомляється наступне.

Щодо житлових прав дітей, то згідно з частиною другою статті 176 Сімейного кодексу України ( 2947-14 ) права батьків та дітей на користування житлом, яке є власністю когось із них, встановлюються законом.

Відповідно до частини першої статті 31 Цивільного кодексу України ( 435-15 ) фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має право самостійно вчиняти дрібні побутові правочини (правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість) та здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.

Відповідно до положень статті 71 Цивільного кодексу України ( 435-15 ) опікун не має права без дозволу органу опіки та піклування відмовитися від майнових прав підопічного, видавати письмові зобов'язання від імені підопічного, укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири, а також укладати договори щодо іншого цінного майна особи, над якою встановлено опіку.

Відповідно до статті 32 Цивільного кодексу ( 435-15 ) крім правочинів, передбачених статтею 31 цього Кодексу, фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (неповнолітня особа) має право самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими . доходами; самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом; бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи; самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім'я (грошовими коштами на рахунку). Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.

На вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника.

При цьому, піклувальник має право дати згоду на вчинення особою, над якою встановлено піклування, вищезазначених правочинів лише з дозволу органу опіки та піклування (частина друга статті 71 Цивільного кодексу України ( 435-15 ).

Крім того, частина третя статті 17 Закону України "Про охорону, дитинства" ( >2402-14 ) визначає, що батьки або особи, які їх замінюють, не мають права без дозволу органів опіки і піклування укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню або спеціальній реєстрації, відмовлятися від належних дитині майнових прав, здійснювати розподіл, обмін, відчуження житла, зобов'язуватися від імені дитини порукою, видавати письмові зобов'язання.

Відповідно до частини третьої статті 18 вищезазначеного Закону ( 2402-14 ) органи опіки та піклування зобов'язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла.

Нотаріуси вимагають дозвіл органу опіки і піклування на право опікуна укладати, а піклувальника давати згоду на вчинення від імені 4 підопічного угод, якщо вони виходять за межі побутових (п.31 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14 червня 1994 р. N 18/5 ( z0152-94 ).

Такими угодами є договори, що вимагають нотаріального засвідчення та спеціальної реєстрації, про відмову від майнових прав, які належать підопічному, поділ майна, поділ, обмін та продаж житлової площі, а також видача письмових зобов'язань тощо.

Крім того, майно, одержане дитиною за договором про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо), може бути відчужене до досягнення дитиною повноліття лише з дозволу органу опіки та піклування (частина п'ята статті 190 Сімейного кодексу України ( 2947-14 ).

Таким чином, законодавство України передбачає обов'язкове отримання дозволу органу опіки та піклування при вчиненні батьками правочинів щодо відчуження нерухомого майна, яке належить їх дітям.

Перший заступник Міністра у зв'язках з Верховною Радою України

В.Ф.Супрун

Джерело - zakon.rada.gov.ua

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

u058.jpg

Юмор

PR-CY.ru